TISKOVÁ ZPRÁVA: Bez trestu v nové kampani rozbíjí celospolečenské mýty

25. listopadu 2023

Rozbijme nejčastější mýty! Iniciativa Bez trestu odhaluje nejtypičtější viktimologické mýty o sexualizovaném a domácím násilí. Zároveň bojuje proti jejich bagatelizaci v online kampani u příležitosti celosvětových Akčních dní proti násilí páchaném na ženách.

 

Online kampaň pod názvem „Rozbijme mýty!“ spouští nezisková organizace Bez trestu už 25. listopadu 2023. Třináctidenní aktivita si klade za cíl zvýšení povědomí o škodlivých mýtech, které se objevují v reálných rozsudcích českých soudů. „Cílem naší kampaně je upozornit na to, jak moc jsou tyto mýty toxické a přeživší oběti sexualizovaného a domácího násilí poškozují,“ objasňuje spoluzakladatelka Bez trestu, advokátka Lucie Hrdá. „Chceme, aby soudci a soudkyně pochopili, že tyto mýty nejsou pravdivé a jejich používání v soudních rozsudcích má vážné důsledky,“ dodává.

Čestmír Strakatý, Vilma Cibulková, Viktor Dvořák, Kateřina Etrychová, Natálie Hefnerová nebo Štěpánka Fingerhutová. Ve spolupráci s těmito známými osobnostmi vznikla osvětová online kampaň, které odhaluje konkrétní mýty bagatelizující trestné činy v oblasti domácího a sexualizovaného násilí. Dobrovolníci ze spolku, kteří ve videu také vystupují, na sebe vzali roli bořičů mýtů a vysvětlují, proč se jedná o mýtus poškozující oběť. 

Mýty a stereotypy o domácím a sexualizovaném násilí mají pro přeživší vážné důsledky. Obviňují je třeba z toho, že si za násilí mohou sami, že si ho způsobili sami, nebo že dokonce vůbec neproběhlo. I kvůli tomu pak pachatelé a pachatelky často dostávají nižší tresty. „Věříme, že tato kampaň pomůže o této problematice zvýšit povědomí a přispěje k tomu, aby se obětem násilí dostalo spravedlnosti,“ doplňuje další spoluzakladatelka organizace, právnička Kristýna Benešová. Video a edukační obsah, které mýty odhalují, naleznete na webových stránkách a sociálních sítích Bez trestu od 25. listopadu, tedy v Mezinárodní den boje proti násilí na ženách. 

Bez trestu na neadekvátní tresty upozorňuje už dlouho a usiluje o kvalitnější vzdělávání soudců/soudkyň a státních zástupců/zástupkyň. Snaží se vytvářet veřejné povědomí o této problematice a pomoci vytvořit spravedlivé a bezpečné prostředí pro všechny oběti sexualizovaného a domácího násilí v České republice. I činnost spolku přispěla k tomu, že v současné době Ministerstvo spravedlnosti ČR jedná o vytvoření specializovaných senátů, které by se zabývaly sexualizovanými trestnými činy.

Příznivci mohou vyjádřit podporu spolku finančním příspěvkem na transparentní účet č. 2002340198/2010 nebo sdílením obsahu osvětové kampaně na sociálních sítích.

Chcete článek nasdílet?